Na stok lepiej wejść elastycznym i rozruszanym. Jazda na nartach angażuje niemal wszystkie partie mięśni. Zaniedbanie którejś z nich może skutkować powiąznym urazem.
Jeżeli większość roku ograniczamy wysiłek fizyczny, to przed wyjazdem na narciarskie wczasy, przynajmniej półtora miesiąca wcześniej, warto pomyśleć o dodatkowych ćwiczeniach na siłowni bądź w domu.
Oto najbardziej zaangażowane podczas jazdy na nartach partie mięśni.
1. Mięsień czworogłowy uda – podczas jazdy najbardziej obciążona partia mięśni. Cały czas utrzymuje ciało w pożądanej pozycji i chroni kolana przed zbyt łatwym skręceniem. Najlepszymi ćwiczeniami na wzmocnienie tej partii mięśni są przysiady z obciążeniem.
2. Ścięgna i pośladki – najsilniej pracują podczas zjazdu w dół stoku, wtedy gdy narciarz utrzymuje elastyczna pozycję i wychyla się do przodu. Ścięgna wymagają dużej wytrzymałości aby utrzymywać równowagę ciała podczas skrętów.
Dla wzmocnienia pośladków i ścięgien należy ćwiczyć martwy ciąg dla obu nóg lub dla każdej nogi z osobna.
3. Wewnętrzne i zewnętrzne części ud – wnętrza ud pracują pełną parą aby przy dużych szybkościach utrzymać narty w równej linii. Zewnętrzne partie ud pomagają w utrzymaniu stabilności i umożliwiają wygodniejsze sterowanie ciałem.
Najlepszymi ćwiczeniami w tym przypadku będzie przenoszenie ciężaru ciała raz na jedną raz na drugą nogę oraz przywodzenie i odwodzenie ud na maszynie.
4. Łydki – wznosy łydek na siedząco na maszynie to dobry sposób na ich wzmocnienie. Nieustannie podtrzymują ciężar ciała przeciwdziałając ciągłym upadkom. Muszą być w dobrej formie.
5. Mięśnie pleców – kiedy pozostajesz w zgiętej pozycji narciarskiej, plecy napinają się tak aby utrzymać pozycję ciała od pasa w górę. Aby chronić kręgosłup przed urazami i znacznym przeciążeniem, szczególnie podczas małych lub większych wyskoków, należy zadbać o dobrą kondycję mięśni grzbietu. W tym celu do narciarskiego treningu trzeba wpisać skłony tułowia od pasa w górę (najlepiej na maszynie) oraz ćwiczenia na macie – wznosu nóg i ramion w kształt litery V z leżenia, przenoszenie piłki na lewą i prawą stronę w siadzie z nogami uniesionymi lekko do góry i „rowerek” w pozycji leżącej.
6. Ramiona i reszta ciała – dostatecznie silne ramiona pozwalają skutecznie odpychać się kijkami i podeprzeć się w razie nagłej utraty równowagi, a ogólna kondycja spaja w całość wszystkie partie ciała podczas jazdy.