Szukając wyjazdu na narty do Włoch, często szukamy miejscówki idealnej, położonej na stoku, a jednocześnie będącej w większej miejscowości z bogatą ofertą Apres Ski.
Weryfikując dostępne oferty na ogół okazuje się, że znalezienie miejsca idealnego jest praktycznie niemożliwe, albo oferowane są miejscówki na stoku, ale bez możliwości wieczornego wyjścia, albo w centrum miejscowości, ale bez szans na ski-in / ski-out.

Pierwsze miejsce łączące jedno z drugim, które kojarzy polski narciarz, to z pewnością Livigno. Wysoko położona (1809 m n.p.m.) przyciąga atmosferą i strefą bezcłową.
Do Livigno można dotrzeć trzema drogami:

  • z Zernez (Szwajcaria) tunelem Munt la Schera (czynny przez cały rok);
  • z Bormio przez przełęcz Passo del Foscagno (wys. 2291 m n.p.m., zimą droga przejezdna zależnie od opadów śniegu);
  • z Poschiavo (Szwajcaria) przez przełęcz Forcola di Livigno (wys. 2315 m n.p.m., zimą droga całkowicie zamknięta).

Ze swojej strony chciałbym się skupić na innych miejscach, które moim zdaniem, są znakomitymi kurortami, gdzie wieczorem każdy znajdzie coś dla siebie, i znajdują się w bliskim położeniu wyciągów i tras.

 


1) Ponte di Legno – miejscowość położona na pograniczu regionu Trentino oraz Lombardia, wchodząca w skład kompleksu Adamello Ski. Urokliwa, z małą starówką i deptakiem, sprawia wrażenia zatrzymanej w czasie 100 lat temu. Ukryte w piwnicach bary i restauracje, oraz winiarnie, dodają dodatkowego kolorytu. Z całą pewnością mogę polecić, zwłaszcza, że tutaj znajdziecie Państwo bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, przy wyciągu, w bliskiej odległości do centrum miejscowości.
Polecane obiekty:
Adamello Resort****
Residence Club Ponte di Legno****
Residence Acero Rosso***
Blu Hotel Acquaseria****.

 

2) San Vigilio di Marebbe – według mnie najbardziej urokliwa miejscowość w dolinie Kronplatz / Plan de Corones. Otoczona górami i zielenią, jest bardzo dobrą bazą wypadową na narty w rejonie, ale także stosunkowo blisko słynnej Sella Ronda / Alta Badia, do której możemy dotrzeć samochodem w niecałe pół godziny. Wybierając San Vigilio spędzicie Państwo miły czas, połączony z gościnnością regionu SudTirol.
Polecane obiekty:
Garni’ Rautal***
Residence Runcac***
Hotel Gran Pre’***S
Hotel Mirabel***S.

 

3) Moena – największe miasto w Val di Fassa, nazywane jest „wróżką Dolomitów”. Transport publiczny znajdujący się zaledwie kilka minut od Moeny łatwo prowadzi na teren narciarski TreValli, który oferuje możliwość spędzenia niezapomnianych dni zarówno zimą, jak i latem, w słynnych ośrodkach narciarskich Alpe Lusia oraz Passo San Pellegrino.

W Moenie rozpoczyna się także wyścig Marcialonga. Narciarskie wyścigi przełajowe o długości 70 km są częścią Pucharu Świata.

Atrakcyjne i eleganckie centrum Moeny jest prawdziwym rajem dla miłośników zakupów, gdzie spokojnie można spacerować przez ulice i place, wolne od ruchu kołowego. Moena dzięki inwestycji w podtrzymywanie swojego środowiska stała się także „perłą Alp”, oferując znakomite usługi oraz gwarantując ekologiczne, przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne wakacje.
Polecane obiekty:
Adler Family Resort****
Adler Family Resort BB****
Rancolin Romantic Charming Hotel***S
SportHotel San Vigilio***S

 

4) Bormio – popularna miejscowość niedaleko Livigno. Ze względu na źródła termalne Bormio jest atrakcją turystyczną już czasów Imperium rzymskiego – arystokracja przyjeżdżała do Bormio, by ciesząc oczy pięknymi widokami górskimi korzystać z term. Większość z tych kąpielisk nadal jest czynna.

Miasto jest położone o nieopodal Piazza Cavour i Via Roma, historycznych szlaków kupieckich, które prowadziły z Wenecji do Szwajcarii. W Bormio zachowało się unikalne średniowieczne centrum miasta, które przyciąga wielu turystów, głównie z Włoch – Mediolanu i innych miast.

Polecane obiekty:
Residence Pedranzini***
Casa Sablonera***
Chalet Silvi***
Chalet Alberti***

5) Cavalese – to największa miejscowość w dolinie Val di Fiemme. Cavalese jest bazą wypadową na teren narciarski Ski Center Latemar oraz Alpe Cermis. Jednocześnie zabytkowa architektura i liczne regionalne knajpki pozwolą Państwu spędzić cudowny czas na, jak i po nartach. Cavalese kojarzy się też z katastrofą z 1998 roku, gdy lecący za nisko amerykański myśliwiec zerwał linię kolejki linowej prowadzącej na Alpe Cermis i doprowadził do śmierci 19 osób.
Polecane obiekty:
Aparthotel Des Alpes***
Residence Des Alpes***
Residence Le Plejadi***
Hotel Lagorai Resort & SPA****.